תיקון רדיאטורים


מהו הרדיאטור ומה תפקידו ברכב?

הרדיאטור, או בשמו העברי מקרן, הוא למעשה מחמם. לרדיאטור אחד משני תפקידים אופייניים – פיזור חום לסביבה ליצירת טמפרטורה חמה יותר, או קירור סביבה או מכשיר על ידי קליטת חום והוצאתו. מלבד הרדיאטור הביתי, שלרוב משמש למטרה הראשונה – פיזור החום וחימום החדר – השימוש הנפוץ ביותר ברדיאטור הוא ברכב. תפקיד הרדיאטור ברכב הוא שמירה על טמפרטורת המנוע על ידי קליטת החום שיוצא ממנו ופיזורו כלפי חוץ. ברדיאטור הרכבי, כמו גם בזה הביתי, צנרת פנימית המכילה נוזל לשמירה על הטמפרטורה. נוזל זה, הידוע בשמו העממי "נוזל קירור", מורכב ממים מזוקקים וחומר נוגד-קיפאון, ותפקידו לשמור על כל חלקי המנוע ללא נזק גם במצב של התחממות או התקררות קיצוניים. כאמור, הרדיאטור הוא אחד מהרכיבים החשובים ביותר ברכב שלכם, ולמרבה הצער – הוא אינו בלתי פגיע. רבים מאתנו ניצבים בפני תהליך סבוך של תיקון רדיאטורים ברכב, והרשו לנו לעשות לכם מעט סדר בבלגן.


לתקן או להחליף?

זו שאלה חשובה. תיקון רדיאטורים הוא לעתים קרובות יקר ומסובך, בייחוד אם מדובר בנזק רב שנגרם לרכיב. כתוצאה מכך, רבים מאתנו יתפתו לוותר על תיקון רדיאטורים פגומים ולהחליף את הרכיב כולו. זוהי חשיבה מעט בעייתית, ובוודאי יקרה. מומלץ בחום, עוד לפני שאנו נכנעים לאימפולסיביות ומשלמים יותר מדי כסף, לבצע בדיקה יסודית. בדיקה בסיסית ברשת תוביל אתכם לאנשי מקצוע אמינים בתחום, ומהם ורק מהם כדאי לקבל חוות דעת מקצועית בדבר כדאיות תיקון רדיאטורים מול החלפה שלהם. היו חכמים – בדקו לפני שתקבלו החלטה.


טיפול מונע

ובכל זאת, תיקון רדיאטורים הוא לא זול. הדרך הטובה ביותר להאריך את חיי הרדיאטור ולהימנע מהצורך בהחלפה או בתיקון רדיאטורים היא פשוט לשמור עליו. בפעם הבאה שיזדמן לכם להיות אצל המכונאי האמין שלכם – בדקו אצלו איך לשמור על הרכיב בצורה הטובה ביותר, ואל תהססו לקנות את המוצרים הרלוונטיים. חשיבה שכזו תמנע מכם הוצאות מטרידות בעתיד.