שירות לאומי לערבים

השתתפות של אזרחים ערבים בתרומה למדינה היא לא דבר שהיינו מורגלים בו מאז קום המדינה ועד היום. הערבים אינם משרתים בצהל, כמובן, ובשל כך בעצם לאורך שנים נמנעה מהם היכולת לתרום למדינת ישראל. כיום המצב השתנה לחלוטין, וערביי ישראל יכולים לתרום את תרומתם דרך שירות לאומי לערבים.
שירות לאומי לערבים אפשרי היום במסגר מסלול המערך הערבי באגודה להתנדבות. באמצעות 15 מרכזים הפועלים ברחבי הארץ, אזרח ישראלי ערבי שהנו בוגר תיכון יכול להגיש מועמדות להתנדבות שירות לאומי לערבים ולהשתלב באחת המסגרות הקהילתיות בהן הוא יוכל לתרום למדינה ולקהילה במגוון דרכים, על פי יכולתו ובהתאם לכישוריו האישיים.

מקומות בהם ניתן להתנדב במסגרת שירות לאומי לערבים

שירות לאומי לערבים אפשרי במסגרת בתי חולים, גני ילדים, מרכזי תרבות וספורט, בתי חולים סיעודיים ומנהל. בנוסף, שירות לאומי לערבים ניתן ליישום במסגרת קופות חולים, מרכזים רפואיים קהילתיים, במסגרת מערך כבאות והצלה ואפילו במגן דויד אדום. מגוון מסגרות מאפשרות התאמה מדויקת של המסגרת ליכולות המתנדב על מנת להבטיח תקופת התנדבות פורייה.

מטרתו של שירות לאומי לערבים

מטרתו של שירות לאומי לערבים היא לאפשר למגזר הערבי להשתלב במסגרות קהילתיות, חברתיות ותרבותיות על מנת לסייע בהדרכה למניעת אלימות, להעביר הדרכות בתחום המחשוב והספורט ולעורר מעורבות בקהילה היהודית בישראל. בנוסף, מטרת ההתנדבות היא גם לטפח את הצעירים מהמגזר הערבי אשר מעוניינים לטרום ולהירתם לעשייה קהילתית ענפה הן במגזר הערבי והן במגזר היהודי. במהלך תקופת ההתנדבות, המתנדבים עוברים הכשרה ענפה שנועדה על מנת לקדם אותם בחייהם המקצועיים לאחר סיום תקופת השירות.

שירות לאומי במסגרת תוכנית שיבולים

תוכנית שיבולים הוקמה במטרה לעזור למתנדבים מהמגזר הערבי להשתלב בתוכניות התנדבות שונות. בנוסף, השתתפות בתוכנית זאת מקנה למתנדב אפשרויות למידה והעשרה על מנת לרכוש כישורים לחיים, להעצמה ולניצול הפוטנציאל האישי. התוכנית מיושמת על ידי רכזי חינוך ובמסגרת מטה אשר מופעל על ידי עובדים סוציאליים, רכזי שיבוץ, הנהלת המערך וסגל הדרכה מיוחד שאחראים על הכשרת המתנדבים לקראת פעילות ההתנדבותית שבה הם בחרו.