מניית חבס

כל משקיע וותיק בבורסה יודע וודאי כי מאחורי המניות אשר מוצעות לרכישה עומדות חברות גדולות, אשר אמורות בסופו של דבר לספק את הסחורה מבחינה עסקית על מנת שהחברה תהיה ריווחית, וכפועל יוצא מכך המניה תעלה. המצב כמובן גם יכול להיות הפוך – מי שהסתכל על מניית חבס בשנתיים האחרונות, ראה כי היא צוללת עוד ועדו וממשיכה לרדת. נכון לסוף חודש אפריל 2013, הערך של מניית חבס הוא נמוך במיוחד, והירידה רק ממשיכה. הדבר קרה בין השאר על רקע שתי תביעות שהוגשו נגד החברה, חובות עצומים שהצטברו בשל השקעות בעייתיות, ואלו הובילו להפסדים שגרמו לירידה במניה בערך של יותר מ60%.

כך התהליך התרחש

תחילת הירידה של מניית חבס הוא בהשקעה שהיא ביצעה בקרן ריט ההולנדית. הקרן נחשבה להבטחה גדולה יחסית בשוק האירופאי, אך בתחילת העשור האחרון התברר כי מדובר על קרן כושלת, וערכה בבורסה באירופה הלך וירד באופן משמעותי. בעקבות כך, גם המניות של חברת חבס החלו לרדת בארץ, והחברה נקלעה לחובות. אפשר גם ששיקול דעת לא נכון של חברי הדירקטוריון, השפיעו על ההחלטות הבעייתיות.

ומדוע הוגשו תביעות?

התביעות נגד החברה הוגשו בין השאר על רקע הירידות של מניית חבס, והעובדה שאנשים שהשקיעו באג"ח של החברה לא קיבלו את אשר מגיע להם. לטענת התובעים השונים, לא רק שהבעלים קיימו החלטות לא נכונות, אלא שהדירקטוריון שאמור להסתכל על טובתם של המשקיעים והסוחרים בבורסה, העדיף את טובתם של בעלי החברה עצמה, ומכאן נתן להם יד חופשית. לאחר מכן, החברה עצמה ציינה שבשל מצבה, היא מתנערת מהמחויבות שלה לתת תשלומי קרן וריבית למשקיעים, והיא למעשה לא יכולה כלל לפרוע את ההתחייבויות.

כיצד הדבר יתפתח?

חשוב להבין כי הכיוון של מניית חבס יכול לעלות או לרדת, וזאת משום שלא ברור מה בית המשפט יכריע. אפשר במסגרת הסכסוך, בית המשפט ישכנע את הצדדים להגיע להסכמות מסוימות מבלי שבית המשפט עצמו יתן הכרעה. לכן, כדאי לעקוב אחרי השינויים של מניית חבס וזאת במקביל לתהליכים המשפטיים.