המדריך המלא אודות דיסלקציה

הקטגוריה של לקויות למידה כוללת בתוכה קשת רחבה ומגוונת ביותר של לקויות כאלה ואחרות אשר מאובחנות בגילאים שונים, ויש הבדל גדול בהתייחסות לכל לקות ולקות וכמובן שגם בטיפול המוצע לכל לקות וביחס ישיר לעוצמה שלה. יחד עם זאת, מבין כל הליקויים האמורים, דיסלקציה נחשבת לאחת מלקויות הלמידה לא רק הנפוצות ביותר, אלא גם בעלות האפקט והתסמינים החמורים ביותר שקיימים כיום. בטח כאשר דיסלקציה הינה, קודם כל, לקות למידה מולדת, ולקות אשר ביכולתה לשבש הליכים קוגניטיביים חיוניים וחשובים מסוגים שונים.

על דיסלקציה – לקות למידה נפוצה ביותר ואשר 'חייבת' בטיפול

בניגוד ללקויות למידה אחרות אשר נחשבות להתפתחותיות ונרכשות (אבל זמניות), דיסלקציה הינה לקות למידה מולדת וכרונית, כזו אשר כלל לא ניתן 'להיפטר' ממנה בהרף עין. להוסיף לכך את העובדה, כי דיסלקציה הינה לקות למידה אשר פוגעת באיכות ובהתפתחות של תהליכים קוגניטיביים (מחשבתיים) יומיומיים, חיוניים וחשובים ביותר כמו קליטה, עיבוד וניתוח מידע, הרי ומדובר בלקות אשר פשוט 'חייבת' בטיפול רציני ויסודי על מנת להקל על הסובל ממנה.

טיפול בדיסלקציה – לא לפני אבחון מקצועי, יסודי ומקיף

אי אפשר למזער נזקים של דיסלקציה ברמה כזו או אחרת לפני טיפול ייעודי וייחודי לבעל הלקות. יחד עם זאת, יש לאבחן קודם כל את הלקות, ורק לאחר מכן להתחיל בטיפול. באופן מוחלט, אבחון של דיסלקציה צריך להתחיל בגילאים שבהם הילדים מתחילים לפתח מיומנויות קריאה וכתיבה. אבחון הלקות בוחן את תסמיני הלקות, המקור שלהם ומצביע על שיטת הטיפול. מבחינת הטיפול עצמו, לרוב הוא בא לידי ביטוי בהוראה מתקנת, אימוץ והטמעה של אסטרטגיות למידה, לימוד באמצעות טכנולוגיות תקשורתיות מסייעות ועוד.

יותר ויותר פרטים, גברים ונשים כאחד, סובלים מדיסלקציה

על פי ממצאים סטטיסטיים רבים, דיסלקציה הינה לקות הלמידה הנפוצה ביותר בעולם. מבחינת מספרים, לא פחות מ – 20 אחוז מסך כל האוכלוסייה סובלים מדיסלקציה, הן בארץ והן בעולם, גברים ונשים כאחד. לכן, על מנת למזער את נזקי הלקות למינימום, יש לגשת בגילאים המוקדמים ביותר לאבחון ולהתחיל בטיפול.